هوانورد، یک بیوگرافی طولانی و یکنواخت با حضور دی‌کاپریو

ظاهراً «مارتین اسکورسیزی» به فیلم‌های بر اساس واقعیت و بیوگرافی علاقه‌ی خاصی دارد و توی فیلم‌شناسی‌اش می‌توان زیاد از این دست آثار پیدا کرد. برای نمونه می‌توانم «گرگ وال‌استریت»، «رفقای خوب»، «مرد ایرلندی»، یا «گاو خشمگین» را نام ببرم. فیلم The Aviator یا «هوانورد»، یکی دیگر از فیلم‌هایی است که در همین دسته قرار می‌گیرد.


فیلم محصول سال ۲۰۰۴ است و بر اساس زندگی واقعی «هاوارد هیوز»، مهندس، خلبان و تهیه‌کننده و کارگردان آمریکایی ساخته شده است. هیوز که در زمان خودش به‌نوعی ثروتمندترین فرد جهان محسوب می‌شده، هم در زمینه‌ی صنعت سینما تجربه‌هایی داشته، و هم مهندس سازنده‌ی هواپیما بوده و در صنعت هوانوردی نیز چهره‌ای موفق و شناخته شده بوده است. فیلم، نمایش برشی از زندگی اوست و از زمانی شروع می‌شود که هاوارد جاه طلب، مشغول ساخت اثری به اسم «فرشته‌های جهنمی» است و برای نمایش صحنه‌های جنگ هوایی، دنبال دوربین‌ها و تجهیزات بیشتر می‌گردد.


نقش هاوارد هیوز را «لئوناردو دی‌کاپریو» بازی کرده. او بسیار در لحن، بازی، حرکات بدن و حل شدن در شخصیت هیوز، متفاوت و خوب عمل کرده است. برای مثال مبتلا بودن هاوارد به «اختلال وسواسی اجباری» در بازی دی‌کاپریو به نحوی درخشان، به نمایش گذاشته می‌شود‌. بازیگران مشهور دیگر فیلم، «کیت بلانشت»(در نقش کاترین هپبورن) و «کیت بکینسل» هستند.


فیلم به‌دلیل اینکه جزء به جزء از روی واقعیت پیش می‌رود و پر است از جزئیات مربوط به ساخت هواپیما یا معامله‌ی آن یا خرید و فروش سهام و دادگاه و غیره، آنقدرها سوژه‌ی جذابی نیست و من شخصاً ترجیح می‌دهم یک مستند درباره‌ی چنین آدمی ببینم تا با زندگی‌اش آشنا شوم، و با وجود مهارت اسکورسیزی در خلق یک اثر هنری از دل واقعیت و تلفیق ژانرها اما فکر می‌کنم این فیلم دو ساعت و پنجاه دقیقه‌ای، به‌خاطر یکنواخت بودن موضوع و ریتم نسبتاً کندش و پر بودن از جزئیات غیرجذاب و کمرنگ بودن جنبه‌ی درامش، آنقدرها بیوگرافی خوبی از آب در نیامده بود‌.


البته همچنان به بازی خوب دی‌کاپریو تاکید می‌کنم، و مطمئنم اگر فیلم را ببینید و ناراضی و خسته برگردید، باز هم چند سکانس طلایی از حضور لئو را دوست خواهید داشت، و نگاه خیره‌اش روی لکه‌ی لیوان، حساسیتش به‌تعداد نخودفرنگی‌های توی بشقاب، صحنه‌ی دیوانه وار شستن دست‌هایش، و مرزبندی قسمت‌های بهداشتی خانه‌اش و کوه دستمال کاغذی، همیشه در ذهنتان خواهد ماند.

/ 1 نظر / 1220 بازدید