اپیلاسیون با طعم کارامل!

فیلم کارامل محصول سال ۲۰۰۷، که با اسم عربی "شکربنات" هم شناخته می‌شود، ساخته‌‌ی "نادین لبکی" کارگردان و بازیگر لبنانی است. لبکی تا قبل از ساختن این فیلم، به‌خاطر کارگردانی موزیک ویدئوهای "نانسی عجرم" اسمش سر زبان‌ها افتاده بود. کارامل اولین فیلم بلند اوست که خودش آن را نوشته، و یکی از نقش‌های اصلی‌اش را به‌عهده دارد.


در کارامل که می‌توان گفت در ژانر درام/کمدی است، برشی از زندگی چند زن را می‌بینیم که توی آرایشگاه کار می‌کنند و هرکدام در زندگیشان درگیر دغدغه‌هایی از جنس سنت و خانواده و عشق و هویت جنسی و... هستند‌. فیلم از نظر موضوعی و چفت و بست ماجراها، خیلی فیلم قوی‌ای نیست و حتی می‌توان گفت کلیشه است اما حس زنانه و غم و لبخندی که در آن وجود دارد، با وجودی که بعضی جاها اغراق شده به‌نظر می‌آید، در کل ملموس است و همین درگیری حسی با آن، بیننده را همراه می‌کند. به‌خصوص که فیلم، موسیقی خیلی خوبی هم دارد که ارتباط حسی آدم را دوچندان می‌کند‌ و آهنگساز آن "خالد مزنر" همسر خانم کارگردان است.


از لبکی قبل از این فیلم "کفرناحوم" را دیده بودم که جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران کن را هم برده و بارها اینجا معرفی شده‌. فکر می‌کنم کفرناحوم یک فیلم متوسط بود و کارامل(اگر بار حسی‌ای که به آدم القا می‌کند را حذف کنیم) از نظر سینمایی، از کفرناحوم چند پله پایین‌تر بود. اما به‌هرحال دنبال کردن سینمای این کارگردان برایم دوست داشتنی است و هر دو فیلمش را پیشنهاد می‌کنم، هرچند که کارامل مال دوازده سال پیش است و تازگی‌اش را شاید از دست داده باشد.


#معرفی_فیلم

/ 0 نظر / 36 بازدید