سرگشتگی، تجاوز و هویت از زبان کوبو آبه

مجموعه داستان "تجاوز قانونی"

نوشته‌ی کوبو آبه

ترجمه‌ی علی قادری

نشر مروارید/ چاپ اول ۱۳۸۵

.

کوبو آبه نویسنده و نمایشنامه‌نویسی فقید ژاپنی است که در زمینه‌ی شعر هم فعالیت داشته اما بیشتر با داستان‌هایش شناخته می‌شود. او که به کافکای ژاپن معروف است، جوایز ادبی بسیاری را هم برنده شده، از جمله جایزه‌ی ادبی یومیوری برای رمان "زن در ریگ روان".


مجموعه داستان تجاوز قانونی با عنوان اصلی beyond the curve، شامل هفت داستان کوتاه است که ظاهرا یکی از آن‌ها به اسم "جنایت آقای اس‌.کارما" شکل خلاصه شده‌ی رمانی به همین نام است. داستان‌ها بیشتر در موقعیت‌هایی اتفاق می‌افتند که در آن‌ها انسان با بحران دست و پنجه نرم می‌کند، بحران‌هایی که معمولا از جنس هویت و اثبات آن در برابر قانون و سایر آدم‌ها هستند. داستان تجاوز قانونی که به‌نظرم بهترین داستان این مجموعه است، از نظر فضایی و گره و اتفاق تویش، مرا یاد رمان مستاجر رولان توپور انداخت و داستان جنایت آقای اس کارما، برای من تداعی یکی از داستان‌های موراکامی بود که اگر اشتباه نکنم، میمون شیناگاوا نام داشت.


بیشترین چیزی که در کتاب با آن مشکل داشتم، علاوه بر یکسری ایراد نگارشی و املایی، مشکل ترجمه بود. ترجمه اتفاقا خوب و روان و قابل فهم بود اما یکدست نبود و دوگانگی‌ای که در سراسر کتاب وجود داشت و نثر آن به‌طور کلی بین معیار و محاوره بلاتکلیف بود، مرا اذیت کرد. من نمی‌دانم این کار برای وفاداری به متن اصلی بوده یا سلیقه‌ی مترجم، فقط می‌دانم یکجور شلختگی و بی‌نظمی در سراسر کتاب به‌وجود آورده بود‌. به‌طور کلی، کتاب را دوست داشتم و پیشنهادش می‌کنم.

/ 0 نظر / 36 بازدید