اولین فیلم بلند آقای لینچ

فیلم Eraserhead که در سال ۱۹۷۷ منتشر شده، اولین فیلم بلند دیوید لینچ محسوب می‌‌شود. به‌خاطر ویژگی‌ غیرداستانی و سبک تقریبا سورئالی که فیلم دارد، من نمی‌توانم خلاصه‌ی دقیقی از داستانش تعریف کنم، فقط می‌شود گفت فیلم یک شخصیت اصلی به‌اسم هنری دارد که اتفاقات، حول او و همسر و کودک ناقصش می‌چرخند.


فیلم در یک فضای آشفته و سیاه سفید اتفاق می‌افتد و سر و صدای ماشین‌آلات صنعتی و دود و بخار، فضای مکانیکی و بی‌روح و سرد فیلم را بهتر نشان می‌دهد. روایت فیلم معلوم نیست در واقعیت رخ می‌دهد یا در کابوس‌ها و ناخوداگاه شخصیت و یا تلفیقی از این دوتاست. من برداشتم از محتوای فیلم این بود که شاید می‌خواهد زندگی ماشینی را نقد کند و بگوید این شیوه‌ی زندگی همه‌چیز حتی عشق و سکس و ازدواج و بچّه دار شدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این مسائل را از شکل عادی خودش خارج می‌کند، از مثال‌های این وضعیت می توان به وجود کودک ناقص با شکل عجیب و آزاردهنده‌اش و همچنین موجوداتی که ظاهرشان ترکیبی از بندناف و اسپرم است و تقریبا در همه‌جای فیلم حضور دارند، اشاره کرد.


فیلم را پیشنهاد می‌کنم و به‌نظرم با اینکه ممکن است سلیقه‌ی آدم نباشد و دیدنش هم گنگ و سخت باشد اما هم در زمان خودش پیشرو بوده هم الان حس تازگی و کشف به آدم‌ می‌دهد. همچنین ساخت فیلم احتمالا به‌خاطر مشکل بودن جلوه‌های ویژه و دکور خاصش، هفت سال طول کشیده است.


#معرفی_فیلم

/ 0 نظر / 32 بازدید