پرسید جرات یا حقیقت؟

فیلم The truth محصول سال ۲۰۱۹، اولین فیلم غیرژاپنی هیروکازو کورئیدا است. کارگردانی که به‌خاطر فیلم shoplifter و نخل طلایش، مطرح شده بود. در این فیلم کاترین دنوو و ژولیت بینوش دو نقش اصلی را بازی کرده‌ان و ایتان هاک هم در کنارشان حضوری کمرنگ‌تر دارد.


فابین بازیگری مشهور و میانسال است که به‌تازگی کتاب خاطراتی تحت عنوان حقیقت چاپ کرده. لومیر دخترش از آمریکا به دیدن او می‌آید تا انتشار کتابش را با هم جشن بگیرند. اما آیا فابین واقعا در کتابش حقایق را گفته؟


روایت فیلم با توجه به تم خانوادگی‌ای که داشت پر از گفتگو بود، جاذبه‌ی لازم را تقریبا تا انتها داشت. در شروع فیلم تصور می‌کردم که قرار است کاری از جنس سونات پاییزی ببینم با همان تم رابطه‌ی زخمی مادر و دختر، اما با وجود رابطه‌ی آسیب دیده‌ی بین مادر و دختر فیلم از جنس زخم‌ها و سرک کشیدن به ریشه‌های آن در گذشته نبود و خانواده‌ای را نشان می‌داد که به‌هرحال با وجود مشکلات مختلف، به شکلی کنار هم دوام آورده بودند و تم فیلم، نسبتا سرزنده بود.


تمرکز اصلی فیلم بیشتر روی شخصیت مادر به‌عنوان یک هنرمند مطرح بود و اینکه آیا تصمیماتی که گرفته بود و انتخاب‌هایی که در راه حرفه‌اش انجام داده بود، درست بودند یا نه؟ من وقتی جای هنرپیشه می‌نشستم به او با وجود خونسردی و حسادت‌ها و بدی‌هایش، بیشتر از بقیه حق می‌دادم چون شیفتگی‌اش نسبت به هنرش برایش از عشق به همسر و بچه هم مهم‌تر بود. در پایان بندی، فیلم کمی دراماتیزه عمل کرد که من زیاد با آن موافق نبودم.


نماد و نشانه‌ها در فیلم خوب بودند و من دوستشان داشتم، به‌خصوص فیلمی که مادر داشت بازی می‌کرد و در آن نقش دختر کسی را داشت و این جا به جایی و قرار گرفتن در جایگاه طرف مقابل انگار به او شناخت بهتری از زاویه‌های دیگر کارهایی که کرده بود می‌داد.


فیلم را به‌خاطر قصه‌ی خوب و بازیگرهای خوب‌ترش، برای تماشا پیشنهاد می‌کنم.

/ 0 نظر / 33 بازدید